La setmana passada vam commemorar el DIA MUNDIAL DE LA MALALTIA DE L’ALZHEIMER amb penjada de pancarta i lectura de manifest entre d’atres accions.

Volem reivindicar la importància de les associacions d’estes característiques que treballen de manera directa amb l’objectiu principal de millorar la qualitat de vida i augmentar el benestar de la persona afectada i del seu entorn.

Des de la nostra associació hem volgut fer una reivindicació en benefici de les associacions d’aquestes característiques en general, i de la nostra en particular.

Junta Directiva d’AFAC

A continuació informem de les activitats realitzades durant la setmana:

AGENDA D’ACTIVITATS:

  • Diumenge 20 de setembre: Penjada de la pancarta al balcó de l’Ajuntament de Catarroja, per sensibilitzar, a tota la població, de que estes malalties existeixen. Afecta a 50 milions de persones en tot el mon, a nivell nacional, la pateixen 1 de cada 4 famílies.
  • Diumenge 20 de setembre (11 hores): Lectura del Manifest de l’Associació. Acte seguit, es llegirà un manifest per part dels representants de l’Associació AFAC.
  • Setmana del 21 al 25 de setembre. Llançament per xarxes socials del vídeo realitzat desinteressadament per Jesús Carrión Olarte, sobre la nostra associació i aquestes malalties.
Detall de la pancarta penjada al balcó de l’Ajuntament de Catarroja

D’altra banda, aprofitem l’ocasió per recordar que AFAC és l’únic referent associatiu d’aquestes característiques a la comarca de l’Horta Sud. La seua intenció és ser un recurs per millorar la qualitat de vida de les persones amb algun tipus de demència i les seues famílies, donant-se suport mutu.  

A més, també som un espai on els familiars dels malalts poden acudir a rebre diverses teràpies. Al mateix temps, un lloc on poder trobar resposta a totes les incògnites que presenten les malalties neurodegeneratives.

Actualment, la crisi sanitària, social i econòmica que estem vivint, ha suposat per a la nostra associació el tancament del centre i la paralització dels serveis; el personal en situació d’ERTO; l’eliminació d’ingressos per prestació de serveis; les despeses inesperades de material sanitari i de seguretat; i la incertesa sobre el futur d’algunes subvencions, malgrat això, no hem deixat d’oferir el nostre suport a les persones usuàries de l’associació, que han estat confinades en els seus domicilis. En aquest sentit, la imaginació s’ha convertit en innovació a l’hora d’elaborar i utilitzar eines d’acompanyament, d’estimulació, de suport, elaborant nous materials de treball que s’han portat fins als domicilis, utilitzant els suports de les tecnologies de la comunicació i la informació, les xarxes socials i el telèfon. 

Per tot açò, volem demanar més suport per part de totes les administracions públiques, ja que sense la seua col·laboració, no podrem fer front a aquesta situació.

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies ACEPTAR

Aviso de cookies